Wspólnoty

Wspólnota Żywego Różańca

W parafii istnieją cztery Róże różańcowe, które spotykają się systematycznie w I sobotę miesiąca, prowadząc nabożeństwo I soboty. Obecnie tworzy się piąta Róża różańcowa.

Żywy Różaniec – wspólnota ludzi, którzy modlą się każdego dnia na Różańcu. Wspólnota jest podzielona na mniejsze grupy po 20 osób. Każdy członek wspólnoty odmawia codziennie przynajmniej jedną tajemnicę różańca. W ten sposób, w ciągu dnia odmawia różaniec. Modlitwa Żywego Różańca wspiera potrzeby całego Kościoła.

Wspólnota Żywego Różańca założona przez Paulinę Jaricot (1799–1862) w Lyonie w roku 1826. Mając 20 lat Paulina angażuje się w działalność misyjną. Była ona bliskim współpracownikiem św. Jana Marii Vianeya proboszcza z Ars. Wspólnota Żywego Różańca została oficjalnie zatwierdzona i stale wspierana przez papieża Grzegorza XVI i uzyskała status kanoniczny dnia 27 stycznia 1832.

Wspólnota Żywego Różańca – nie jest czymś nowym w wierze, jest kontynuacją modlitwy Różańcowej, którą promował św. Dominik, i która została mu dana w objawieniu Matki Bożej.

Celem Żywego Różańca – uśmierzyć gniew Boga na grzeszny świat przez wstawiennictwo Matki Bożej, modlić się o Boże błogosławieństwo dla Kościoła i  o ewangelizację oraz szerzenie wiary, aby przywrócić i pogłębić wiarę w sercach ludzi, sprzyjać nawróceniu grzeszników i wzmocnieniu Świętej Matki Kościoła.

O każdej porze dnia i nocy, w każdym miejscu. Członkowie Żywego Różańca mogą organizować spotkania modlitewne na wspólnej modlitwie, czytaniu Pisma Świętego, w celu omówienia kwestii wiary i zasady życia chrześcijańskiego i innych sprawach duchowych.

Posłuszeństwo wobec Jego Świątobliwości Papieża, biskupów diecezji oraz kapłanów parafii, gdzie Stowarzyszenie Żywego Różańca istnieje. Stały udział w życiu Kościoła, poprzez udział we Mszy Świętej, przyjmowaniu sakramentów, aktywne życie chrześcijańskie dla dobra Kościoła katolickiego. Przez modlitwę, ofiarę każdego członka Żywego Różańca, który jest współodpowiedzialny za losy Kościoła katolickiego, zbawienia ludzi i szerzenie wiary!

Legion Maryi

Raz w miesiącu, w ostatni wtorek na mszę świętą o godz. 18.00 i spotkanie modlitewne przychodzi do parafii około ośmiu członków i wraz z  kapłanem odmawiają różaniec i przewidziane modlitwy.

Legion Maryi to katolicki ruch apostolstwa świeckich, działający pod duchowym przewodnictwem kapłanów. Powstał 44 lata przed ogłoszeniem soborowego Dekretu o Apostolstwie Świeckich.

Legion Maryi powstał 7 września 1921 roku w Dublinie, stolicy Irlandii. Założycielem Legionu był Irlandczyk Frank Duff (1889–1980). Legion ma pomagać Maryi w doprowadzaniu wszystkich dusz do Chrystusa. Legion ma być armią, która zdobywa świat dla Chrystusa przez Maryję.

Istnieją dwa rodzaje członkostwa w Legionie: członkowie aktywni i pomocniczy. Praca członków aktywnych polega na docieraniu do coraz szerszych kręgów ludzi, niesieniu im wsparcia duchowego, ułatwianiu kontaktu z kapłanem, rozmowach na tematy religijne, odwiedzaniu samotnych i chorych w szpitalach, domach opieki, odwiedzaniu więzień i schronisk dla nieletnich, pomocy przy organizacji Dnia Chorych w parafii, przygotowywaniu do sakramentów dzieci i dorosłych (katecheza indywidualna), rozprowadzaniu prasy i książek katolickich, prowadzeniu grup dziecięcych i młodzieżowych Legionu Maryi. Natomiast członkowie pomocniczy mają obowiązek modlitwy w intencji rozwoju Legionu Maryi i uczestniczenia w zebraniach raz w miesiącu.

Liturgiczna Służba Ołtarza

Wspólnota ministrantów i lektorów, która liczy obecnie dwudziestu chłopców spotyka się w soboty o godz. 8.00 rano, w salce katechetycznej. Służba przy ołtarzu wymaga uwagi, zrozumienia i dokładności; jest świętą posługą podczas świętych obrzędów. Dlatego na zbiórkach omawiane są wydarzenia liturgiczne nadchodzącego tygodnia. Jest też czas na wycieczki i świętowanie. Co roku, w przeddzień Uroczystości Jezusa Chrystusa, Króla Wszechświata, spotykamy się na mszy świętej dziękczynnej:  ministranci, lektorzy, rodziny chłopców. W ten dzień przyjmujemy do LSO kandydatów na ministrantów i świętujemy.

Scholia parafialna

Dla dziewcząt naszej parafii i nie tylko, istnieje możliwość uczestniczenia w spotkaniach w każdy piątek o godz. 16.30. Śpiewem chcemy chwalić  Boga. Przygotowujemy występy ubogacające wydarzenia parafialne, takie jak parafiada, festyn parafialny ku czci świętego Stanisława, a także uroczystości patriotyczne. Grupa liczy dwanaście dziewcząt w wieku szkolnym.

Grupa młodzieżowa

W każdy piątek po wieczornej mszy świętej odbywa się spotkane młodzieży z naszej parafii.  To czas dzielenia się radością wspólnego przebywania. Rozmawiamy o życiowych wyborach, dzielimy się czytanym Słowem Bożym, chwalimy Boga śpiewem i modlitwą. Przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy organizujemy zbiórkę żywności, rozdzielamy i pakujemy w paczki, a następnie roznosimy starszym i chorym parafianom. Przygotowujemy    i prowadzimy rozważania modlitewne w czasie nabożeństw roku liturgicznego. W miarę możliwości wyjeżdżamy na spotkania młodzieży w ramach naszej diecezji.

ZAPRASZAMY NA MSZE ŚWIĘTĄ

NIEDZIELA:
8.00, 10.00 i 17.00

TYDZIEŃ:
w poniedziałek i środę o godz. 7.00
we wtorek, czwartek, piątek i sobotę o godz. 18.00.

DODATKOWE INFORMACJE:
W maju i w październiku msze święte codziennie o godz. 18.00.
W adwencie msze święte roratnie wieczorem o godz. 18.00, w sobotę o 7.00.
W okresie odwiedzin duszpasterskich msze święte rano o godz. 7.00.